Как е устроен лаптопа. Основни компоненти
Обикновено при покупката на някакво ново устройство, независимо от това, дали е лаптоп, компютър, телевизор или нещо друго, у нас се пробужда невинното детско желание да видим какво има вътре. Любопитно ни е, какви са неговите характеристики, как е устроено и как работи. Особен интерес предизвикват лаптопите, тъй като е удивително, как в такъв малък обем са побрани всички тези електронни компоненти, осигуряващи едновременно портативност и висока производителност на лаптопа...
Устройство на лаптопа
По принцип устройството на един лаптоп Acer не се отличава от устройството на лаптопите на DELL, Sony, Toshiba, ASUS или на който и да е друг производител на преносими компютри. Разбира се, интересно е да се види, какви са компонентите на лаптопа, но преди да се въоръжите с отвертка и ентусиазирано да започнете дисекцията на пациента - помислете за последствията. Лаптопът е устроен по такъв начин, че вероятността от "косвени жертви" е много висока. Любителите на електрониката вероятно ще намерят много интересно за себе си във вътрешността нановия ноутбук, но дали си заслужава да губите правото за гаранционно обслужване? Колкото и ловко да действате - неизбежно ще останат улики на "местопрестъплението", а както казахме, твърде е вероятно и да се наруши синхронната работа на фините компоненти на ноутбука. Най-добре е да не рискувате. Това не се отнася за хората, които професионално се занимават с ремонт на лаптопи, но пък те нямат и нужда да четат тази статия. За всички останали - ето кратко описание на устройството на един лаптоп: корпус, дисплей, клавиатура, дънна платка, захранване, система за охлаждане, процесор, памет, твърд диск, видеокарта, оптично устройство, батерия. Сега ще разгледаме малко по-подробно всеки от компонентите. А в случай, че тази информация не ви е достатъчна - потърсете още в Съдържанието на блога.
Основни компоненти на лаптопа
Корпус.Корпусът на лаптопа се състои от две части, които се сгъват подобно на книга. Обикновено е изработен от пластмаса, евентуално подсилена с метални кантове. При лаптопите от по-висок ценови клас за изработката на корпуса се използват и други, по-здрави материали, например - алуминий. Качеството и здравината зависят от класа на ноутбука и разбира се рефлектират върху неговата цена. Вътрешната повърхност е покрита с тънко метално фолио, което предпазва деликатните компоненти от възникващите електромагнитни полета.
Дисплей.
Екранът е един от компонентитена лаптопа, които неоправдано се пренебрегват. Това е добре дошло за производителите, защото тук спестяват доста. На практика в лаптопа е интегриран пълноценен монитор, като при някои модели диагоналът на екрана достига до 19 инча. Качеството на изображението зависи от разделителната способност на екрана и от вида на използваната матрица (TN, PVA/MVA, IPS). Подсветката при повечето съвременни лаптопи е LED (самата матрица не излъчва светлина, така че за да видите нещо на екрана е нужен допълнителен източник на светлина, осигурен от подсветката). Ако държите да запазите зрението си, трябва да обърнете внимание на вида и размера на екрана на лаптопа, особено ако смятате да го ползвате часове наред.
Клавиатура.
Благодарение на модерните технологии, клавиатурата на лаптопите е тънка и не заема много място. Същевременно обаче много потребители не я намират за много функционална и предпочитат да включат през USB порт външна клавиатура. По същия начин, ако не можете да свикнете с т. нар. тачпад и трекбол, можете да включите към ноутбука мишка (има достатъчно компактни и едновременно с това - удобни модели).
Дънна платка.
Дънната платка заема съществена част от корпуса на лаптопа. Върху нея са монтирани почти всички останали компоненти, така че нейните характеристики и качества са от съществено значение.
Захранване.
Захранването на лаптопа с електричество се осигурява от батерия и външен адаптор, който се включва в електрическата мрежа и освен че директно подава енергия за компонентите на ноутбука, зарежда и батерията.
Система за охлаждане.
Състои се основно от вентилатор и радиатор. Предназначението на тази система е да намали вътрешната температура на лаптопа, охлаждайки електрониката (най-вече-процесора). Желателно е лаптопа да стои на гладка и чиста повърхност, което ще осигури нормален достъп на въздух през вентилационните отвори на корпуса. На пазара се предлагат и допълнителни подложки с вентилатори, които допринасят за удължаване живота на чувствителните електронни компоненти.
Процесор.
Процесорите при лаптопите се отличават от процесорите при настолните компютри по това, че в тях са интегрирани редица модерни технологии, осигуряващи по-ниско топлоотделяне и намален разход на електроенергия. На процесора се пада отговорната задача по обработката на цялата информация. В момента най-разпространени са моделите лаптопи с двуядрени и четириядрени процесори. Дали са по-добри процесорите на Intel или AMD, е предмет на разгорещени спорове, но за повечето потребители не е от особено значение.
Памет.
Оперативната памет на лаптопа е със значително по-малки размери, в сравнение с платките, използвани при стационарните компютри, но е с достатъчен капацитет. Обикновено на дънната платка има до 2 слота, на които се поставят платките RAM памет. Процесорът функционира в постоянно взаимодействие с оперативната памет, за бързодействието на лаптопа голям принос има обемът памет, с който разполага. Повечето лаптопи в момента разполагат с 2 до 6GB памет.
Твърд диск.
Твърдият диск (HDD) при лаптопите също е с малък размер, но с приличен капацитет. Класическите модели се състоят от една или повече магнитни плоскости, затворени в метална кутия. На твърдия диск на лаптопа се съхраняват програмите и различните потребителски файлове, включително музика, филми, снимки и т. н. Съвременните устройства са доста вместителни, но и 1TB вместимост вече не впечатлява никого. Запълва се бързо, особено ако съхранявате филми с високо качество. Съществен показател е скоростта на въртене на твърдия диск. Двете най-разпространени скорости са 5 400 и 7 200 оборота в минута. По-високата скорост естествено довежда до по-бърза обмяна на данни и повишава бързодействието на лаптопа. Според някои обаче това довежда и до по-бързото износване на устройството. Също така, по-бързите дискове развиват и по-висока температура, което не е добре за компонентите на лаптопа. Освен това и потреблението на електроенергия е по-високо - трябва да се има предвид, ако се очаква лаптопът да работи голяма част от времето в автономен режим, получавайки захранване от батерията.
Все по-често се използват и т. нар. SSD (Solid State Drive). Това устройство е базирано на технологията, използвана при флаш паметите. Освен намаленият обем, други предимства са и това, че няма движещи се части, които да се износват, безшумни са, с намалено енергопотребление и са много по-бързи при запис и четене на информация.
Видеокарта.
Видеокартата на ноутбука е достатъчно сложно устройство, със собствен микропроцесор и памет. Тя може да бъде вградена, или не (последният вариант по принцип е за предпочитане)... А, да. За тези, които се мръщят на това, че използвам думите лаптоп и ноутбук като синоними - моля, погледнете статията "Лаптоп или ноутбук". По-мощните външни видеокарти на известните производители се монтират на лаптопи, предназначени най-вече за запалените геймъри и хора, занимаващи се с графичен дизайн.
Оптично устройство.
Така наречените CD устройства вече не се срещат на практика, най-широко разпространени са DVD устройствата, но все по-масово навлиза стандарта Blu-ray, който доскоро се използваше само при лаптопите от най-висок клас.
Батерия.
Батерията (обикновено литиево-йонна) осигурява работата на ноутбука когато няма достъп до електрическата мрежа. При по-евтините модели тя е е дин от компонентите, които приключват сравнително бързо земния си път и създават ядове на потребителите. Форумите са пълни с патетични възгласи и ругатни по адрес на производителите "набутали батерии-ментета в своите трошки". Но въпроса за батериите при лаптопите може би ще разгледаме малко по-подробно в отделна публикация.
Описахме накратко устройството на лаптопа и неговите компоненти. В следващата статия ще поговорим за характеристиките на лаптопите - те са от голямо значение при избора и купуването на нов преносим компютър и тяхното познаване несъмнено ще ви помогне да се ориентирате в примамливите оферти на търговските сайтове. И, надявам се, ще ви помогне да купите евтин, но качествен лаптоп.