Как да изберем подходящ лаптоп
Желанието да изберем добър лаптоп е напълно естествено, но много хора се опасяват, че няма да се справят успешно с тази задача. Наистина, на пазара се предлага огромно разнообразие от марки и модели лаптопи, с най-различни характеристики и допълнителни екстри. Как да изберем най-подходящия за нас лаптоп сред това множество? Ето как...
Изборът на лаптоп може да ви затрудни, ако не се интересувате професионално от лаптопи и компютърна техника, но в действителност дяволът не е толкова страшен, колкото го рисуват :) Не е чак толкова сложно сами да изберем модел, който да отговаря на нашите нужди. В случай, че ви е необходима повече информация за лаптопите - можете да прегледате Съдържанието. А сега нека видим, как самостоятелно можем да изберем подходящ лаптоп. За целта първо трябва малко да помислим и да си отговорим на няколко основни въпроса:
Първият въпрос, когато избираме нов лаптоп, разбира се е - каква сума сме готови да отделим за неговата покупка? Имайте предвид обаче следното нещо - възможността за ъпгрейд при лаптопите е минимална, така че това, което си изберете сега, си остава "завинаги ваше" във вида, в който сте го купили. Е, има вариант да продадете лаптопа и да вземете нов, по-добър. За съжаление това не е добра идея - ежемесечно се появяват нови модели, едва ли някой ще предпочете да купи вашия стар лаптоп, при положение, че може да си вземе напълно нова машина. А дори да се съгласи, това ще е свързано със съществена загуба на средства за вас. Моят съвет е - постарайте се да вземете веднага нещо, което ще ви върши работа по-дълго време, така че да не съжалявате скоро след покупката. Имайте готовност да отделите малко по-голяма сума, ако попаднете на модел, който си заслужава цената.
Да, добре - трябва да изберем лаптоп, който да ни върши работа по-дълго време. Но как? Ами как - като продължим да си отговаряме на тези простички въпроси. След като решите, каква цена можете да заплатите, помислете - за какво ви е нужен лаптопа, за какво смятате да го използвате. Дали основно да се ровите в Интернет и да си чатите с приятели, докато седите някъде на чаша бира, дали да работите с основните офис приложения, или със значително по-тежки програми, свързани с професионален графичен дизайн. Или ви трябва някой от онези лаптопи с "извънземни" характеристики, предназначени за запалените геймъри? Помислете добре - не бързайте, а след като вземете решение - не съжалявайте за избора.
Следващ въпрос - с какъв размер искате да бъде вашият нов лаптоп? Да, размерите на лаптопите се определят от тяхното предназначение, но трябва да имате някакво предварително мнение, а компромис винаги може да се направи. В случай, че смятате често да "извеждате на разходка" вашия електронен приятел - по-добре е да изберете някой по-компактен лаптоп, но с достатъчно здрав корпус. Ако смятате да го използвате основно у дома или в офиса - лаптопът може да е с по-големи габарити и с по-слаба батерия. Преди да продължим нататък, хвърлете един поглед на уводната статия - в нея са описани видовете лаптопи според тяхното предназначение и размери. Също така съм пояснил и каква е разликата между лаптопа и ноутбука (надявам се, че това ще пресече възраженията на "всезнайковците" - любители на "точната терминология").
В случай, че много силно ви мързи да се занимавате с избора на лаптоп самостоятелно - можете направо да преминете към разглеждане на предложенията на различните фирми, занимаващи се с продажба на лаптопи. Получените дотук сведения са добра основа като за начало и ще ви помогнат да комуникирате адекватно с продавачите. Ах, да - последният и най-важен съвет... Коя е най-добрата марка лаптопи? Веднага получавате отговор - най-добрата марка лаптопи е тази, която ви върши работа. Не, не се шегувам. Няма най-добра марка и няма особено значение, коя ще изберем - Acer, HP, DELL, Asus, Sony, Toshiba... Ако желаете - прегледайте дискусиите в специализираните форуми. Там разни "специалисти" с пяна около устата доказват, че една или друга марка лаптоп е "боклук", че "тяхната" марка е най-добрата и трябва да изберем точно нея, а хората, които не са съгласни, са балами и глупаци. Много е забавно. Не стига, че повечето лаптопи се произвеждат в Китай, ами не са малко и случаите, когато лаптопите на "конкурентите" са произведени в една и съща фабрика и съдържат идентични компоненти. Така че не избирайте според марката - всички производители имат и по-успешни и по-слаби модели. Избирайте според параметрите на конкретния модел и според съотношението цена-качество на лаптопа.
И така, ако искаме да изберем лаптоп самостоятелно - трябва да имаме представа какви са основните параметри, на които трябва да обърнем внимание при избора. Да видим.
Технически характеристики на лаптопите
Вече споменахме главните компоненти на лаптопите в статията "Устройство на лаптопа", сега ще разгледаме малко по-подробно техните характеристики:Екран на лаптопа - размер, матрица, разделителна способност.
Размерът на екрана е пряко свързан с размера на лаптопа като цяло. Измерва се диагоналът на екрана в инчове. На колко сантиметра е равен 1 инч? Един инч е равен на 2,54 сантиметра. Така екран с диагонал 17 инча = 43,18 см. Често в описанията на лаптопите стойностите в сантиметри се закръглят, но това не е толкова съществено. Ако постоянно сте в движение и лаптопът ви трябва за често, но сравнително кратковременно използване - бърза справка, проверка на електронната поща, чат в Мрежата - вземете лаптоп с диагонал на екрана от 7 до 10-12 инча. Ако работите основно у дома или в офиса - спокойно можете да изберете лаптоп с по-голям диагонал на екрана - от 17 и повече инча. По-големият екран осигурява повече комфорт при продължителна работа с текст и програми за графичен дизайн. Разбира се и гледането на филми е много по-приятно на екран с диагонал 19 инча, отколкото на 7-инчов мъник (да припомним - 1 инч = 2,54 см). Ако ни трябва геймърски лаптоп, също ще изберем модел с по-голям екран и по-големи габарити (с достатъчно място за по-мощни компоненти).
Друг важен момент е разделителната способност (резолюцията) на екрана. Тази характеристика на лаптопа е от голямо значение, не я подценявайте. С колкото повече пиксели е матрицата, толкова по-гладка и качествена картина ще получите. При екрани с по-висока разделителна способност и буквите в текста са по-гладки и игрите и филмите изглеждат по-добре. От друга страна, лаптопите с по-рехава матрица са по-евтини. В описанията на характеристиките на лаптопите (особено когато екранът е с по-ниска разделителна способност) често вместо цифри се използват букви за обозначаване на резолюцията. Това се прави за заблуда на противника... клиента де. Така например 1024x768 пиксела се обозначават като XGA (Extended Graphics Array), 1280x800 - като WXGA (Wide Extended Graphics Array). В първия случай имаме съотношение на страните на екрана 4:3 (по форма е по-близък до квадрата), във втория - 16:10 - разликата м/у дългите и късите страни е по-голяма. Но има и вариант на WXGA 1280x720 (16:9) и WXGA 1280x768 (5:3). Впрочем, да не навлизаме в твърде досадни технически подробности.
Съществена характеристика е и видът на матрицата. Ако ни трябва точно цветопредаване - добре е да изберем лаптоп с IPS матрица (те обаче са по-скъпи). Ако ви е важно екранът да е с добър контраст и дълбок черен цвят (обработка основно на черно-бели снимки, работа с текст, гледане на филми, за игри с повече тъмни сцени) - PVA/MVA матрица. За бързи игри (ралита, шутъри) - TN матрица. Тя е най-бърза, а при това е и най-евтина. Основни недостатъци - некоректно цветопредаване (цветовете са красиви и ярки, но "измислени") и стеснените ъгли на видимост.
Екранът може да бъде с матово или гланцово покритие. При гланцовото покритие цветовете изглеждат по-ярки и чисти, но пък се получават неприятни отблясъци, а на екрана освен всичко друго виждате и собствената си (любима) физиономия и част от стаята зад вас.
Батерия.
Следващата важна характеристика на лаптопа е неговата батерия. Да, за да бъдат мобилни, лаптопите се нуждаят от батерия. Тук не е сложно да изберем - взимаме лаптоп с "най-яката" батерия и злорадо се подхилкваме на воплите по форумите "търся батерия за лаптоп!"... Хъм, защо ли обаче нашият нов лаптоп не изкарва и 2/3 от обещаното време в автономен режим? Как, нали беше с най-добрата батерия? Няма нищо чудно. Голяма част от характеристиките на лаптопите са представени в по-розова светлина, докато реалността е друга. Как така? Това законно ли е? Е, има ли нужда да обясняваме... Производителят веднага ви вади нотариално заверени резултати от тестове, проведени пред погледите на "независима" комисия. Да, в лабораторията всичко е наред. А това, че не сте проветрили стаята, или дядо ви е кихнал в неподходящ момент, са фактори, които се отразяват на работата на лаптопа и са си ваш проблем, не на производителя... Както и да е, имайте предвид - "по-яката" батерия е и по-скъпа, а колкото и да я пазите, рано или късно ще приключи земния си път. За нас е важно какъв е реалният работен цикъл на батерията. Колкото до капацитета - изберете лаптоп с мощна батерия, ако наистина очаквате дълго време да нямате достъп до ел. мрежа. При положение, че работите основно у дома или в офиса - ще ви свършат работа и модели лаптопи с по-слаби батерии.
Процесор.
Сред характеристиките на лаптопите не можем да не споменем процесора, осигуряващ изчислителната мощ на лаптопа. Ако смятате да играете най-новите игри, или да обработвате тежки графични файлове - ще ви трябва по-мощен процесор, с по-висока тактова честота и повечко кеш-памет. Медалът си има и обратна страна - по-високо енергопотребление (по-голямо натоварване на батерията, когато лаптопът е в автономен режим), по-висока температура (фактор, който съществено съкращава живота на компонентите), по-висока цена. А дали да е на Intel или AMD - изобщо не смятам да коментирам. То е същото като да се спори кои девойки са по-красиви - блондинките или брюнетките...
Дънна платка.
Тук особен избор няма. Каквато е - такава. Не можете да си поръчате друга. Добре е обаче да изберем лаптоп с дънна платка, позволяваща добавянето на още оперативна памет. Има удачни модели лаптопи, при които потребителят може сам да замени/добави още памет без да се налага дори отварянето на целия корпус.
Памет.
Като стана дума - по принцип е добре лаптопът да има повечко RAM памет, но това не е чак толкова критичен фактор, ако смятате само да сърфирате в Интернет и да работите с Word. За графичен дизайн и игри - от 4 GB нагоре. Освен всичко друго, това ще намали натоварването на твърдия диск и ще окаже влияние върху скоростта на лаптопа като цяло.
Твърд диск.
Добре е да е с по-голям капацитет, тъй като удивително бързо се запълва. Първият ми хард беше 20 GB :), следващият - 500 (като го взех, си мислех, че това е ужасно много), сега се каня да си взема втори външен хард диск, защото се оказа, че и 1 TB не е достатъчен... Твърдите дискове при лаптопите са по-миниатюрни и с по-ниска скорост на въртене, в сравнение с настолните машини. Съответно са с по-малък капацитет и са по-бавни. Проблемът впрочем се решава - HDD се заменя с SSD (няма въртене, скоростта е по-висока), но и цената на тези лаптопи е "на висота", уви.
Видеокарта.
Каква ще бъде тя не е от значение, ако работите с основните офис приложения. Геймърските лаптопи са с мощни видеокарти от известни производители, с голям обем собствена памет. Не се връзвайте обаче на рекламите и омагьосващите трели на продавачите. В действителност това са мобилни версии, с орязани чипове и са с по-слаби възможности в сравнение с аналога, предназначен за настолните компютри. Да, превъзхождат обикновените вградени видеокарти, но пак казвам - това е от значение само ако избираме геймърски лаптоп. По-мощните карти гълтат повече от батерията, повишават и вътрешната температура на лаптопа (макар и не в такава степен, като процесора).
Клавиатура, тачпад (или както също се изписва - тъчпад).
От значение са за тези, които се занимават сериозно с въвеждане на текст на лаптопа. Тук главният съвет при избора е - пробвайте "на живо", за да прецените дали са ви удобни. Впрочем, винаги можете да си включите външна клавиатура и мишка през някой USB вход.
Портове/входове на лаптопа.
Това съвсем не е второстепенна характеристика. USB - желателно е да са 2-3 броя, инфрачервен порт (IRDA) и Bluetooth - също могат да ви потрябват, както и слот за SD, MMC, MS памети (ако тези наименования не ви говорят нищо - значи най-вероятно не ви и трябват).
Връзка с Интернет.
Съвременните лаптопи на практика без изключение предлагат възможност за връзка с Интернет - жична и безжична, така че проблеми в това отношение едва ли ще имате, независимо от това, кой модел ще изберете.
Сега вече разполагате с достатъчно познания за да направите информиран избор на подходящ за вас лаптоп. Разгледахме основните характеристики, на които следва да обърнем внимание, надявам се, че статията ще е от полза за всички, които нямат богат опит в това отношение. Да припомним - най-важното е да не допускате основната грешка - купуване на някакъв лаптоп само защото е от известна или прехвалена от някого марка. Потребителите дават добри отзиви за лаптопите на Acer, HP, DELL, ASUS и Sony, но това съвсем не означава, че ще останем разочаровани, ако изберем лаптоп на Toshiba, Samsung, LG или Fujitsu. Просто трябва да изберем модел, който максимално да отговаря на нашите нужди и да е с приемливо съотношение цена-качество.
И така, снабден с необходимия минимум познания, всеки може да избере най-добрия лаптоп за себе си сред многобройните изгодни оферти, с които е пълен Интернет. А в случай, че проявявате интерес конкретно към лаптопите на Acer - допълнителна полезна информация можете да получите от нашите ревюта.